google-site-verification: googleeeb984156c6df2e4.html

Yurtdışı Pazarlama Yapmak İçin Hibe

Yurtdışı pazarlama yapmak için hibe almak isteyen yurtdışında pazar açmak isteyen insanların istediği ve merak ettiği bir konudur.

Yurtdışı pazarlama yapmak için hibe araştırmanızda ilk olarak incelemeniz gereken şey yurtdışı pazarlarıdır. Yurtdışı pazar araştırması sayesinde büyümeyi en kaliteli şekilde sağlayabileceğiniz ülkelerin pazarlarına detaylı ve iyice inceleyerek ulaşabilmeniz mümkün. Pazar araştırmanızı standart veya dijital tekniklerle pratik olarak gerçekleştirmeniz mümkündür.

Başvuruda bulunabileceğiniz en basit yollardan birisini uluslararası fuarlar oluşturur. Yıl boyunca hem yurt içinde hem de yurt dışında ürünlerin müşterilere ve sektörlere aktif bir şekilde ilgili olanlara ve araştıranlara tanıtılmasına imkân sağlayan birçok fuar organize edilir.

Her yerden ziyaretçilerin akın etmiş olduğu bu fuarlara siz de katılabilirsiniz. Online ya da offline düzenlenen programlar sayesinde müşterilerle kaynaşarak, sizin üretmiş olduğunuz mallara karşı ilgili olan müşterilerin bulunduğu pazarı keşfedebilirsiniz. Yurtdışında pazarlama arayışınızın ilk aşaması olan araştırma sürecinin büyük bölümünü bu şekilde tamamlamış olursunuz. Yurtdışı pazarlama yapmak için hibe alabileceğiniz kurumlarını da sonrasında araştırmanız gerekmektedir.

Pazar araştırması sırasında faydalanabileceğiniz teknikler dijitalleşmenin gelişimi ile birlikte çeşitlendirilmiştir. Özellikle e ihracat alanında pazarlama çalışması yapacaksanız Internet üzerinde ülkelerinin satış kanallarına ulaşıp müşterilerin hangi yönde alışveriş yapacaklarına dair fikir sahibi olabilirsiniz.

Yurtdışı pazar araştırmanızı reklamlardan da yürütebilirsiniz. Kurumsal sosyal medya hesapları veya Google Ads sayesinde yayınlayacağınız reklamlar sayesinde size ulaşan hedef kitleyi analiz ederek potansiyel alıcılarınızla iletişime geçebilirsiniz. Bir sonraki pazarlama çalışmalarınızda bu maddelerden yola çıkarak ilerleyebilirsiniz. Yurtdışı pazarlama yapmak için hibe veren ülkeler arasında ülkemiz de bulunmaktadır.

Yurtdışı Pazarlama Destekleri

Yurtdışı pazarları ihracat işletmenizin büyümesi ve gelişmesi için önem teşkil ettiği kadar çoğu zaman ülke ekonomisinin gelişimi için de oldukça önemli yerlere sahiptir. Bu yüzden devlet tarafından eğer bir potansiyeliniz olduğu karar kılınmışsa devlet size destek sunmaktadır. Bireysel ihracat nasıl yapılır noktasında alacağınız bu destekler yurtdışı pazarlama sürecinizi oldukça kolaylaştırır. Bu desteğe yurtdışı pazarlama yapmak için hibe diyebilirsiniz ve bu desteklerin temel amacı uygulayacağınız araştırma sürecini maddi bakımdan sizin için daha kolay bir hale getirmek ve maddi destek sağlamak içindir. Bu sayede cebinizi dert etmeden pazar arayışlarınıza devam edebilirsiniz.

Devlet tarafından gönderilen bakanlıklar tarafından da yıllara göre destek programı farklı şekillerde değişmektedir. Bu bağlamda işletmelerin, pazarlama için hedeflediği pazarlarda potansiyel müşterilerle görüşmeler sağlanarak satış trafiklerini artırmaları amaçlanmıştır. Türk Ticaret Kanunu’na sunulan desteklerden kolektif, kooperatif, anonim ve limitet şirketler faydalanabilir.

Yurtdışı pazarlama yapmak için hibe nedir sorusuna temel olarak işletme görevlilerinin yurt dışına yapacakları gezi faaliyetlerinin desteklenmesi olarak yanıt verilebilir. Ticaret bu açıdan desteklerini şirketlere iletir. Şirket içinden en fazla 2 çalışanın veya görevlinin uluslararası bir pazar yerine yapacağı yolculuğun masraflarını karşılar. Ekonomi sınıfında olmak kaydıyla uçak, tren, gemi ve otobüs bileti ücretlerini karşılar. Bilete artı olarak belli bir miktarı geçmemek şartıyla araç kiralama masraflarına da katkıda bulunur. Ayrıca belli tutar çizgisinde konaklama ve beslenme ihtiyaçlarına da destek verir. Yıl içinde araştırma amacıyla yapılacak 10 gezide bu masraflar da destek kapsamında yer alır.

Yurtdışında Pazarlama Yapmak Önemli Mi?

Yurtdışına açılma konusunda en önemli atılımlardan birisi de marka bilinirliğini artırmaktır. Marka bilinirliği, reklam vererek, siteye yabancı diller entegre ederek, katalog, broşür bastırarak, yani tanıtım faaliyetleri yaparak artırılabiliyor. Rekabetin yüksek olduğu noktalardan birisi de internet sitelerinin SEO uygunluğu olmaktadır. SEO, fark yaratıcı niteliktedir ve KOSGEB’in ilk kez destek verdiği unsurdur. KOSGEB, ilk kez bu programda yurtdışına yönelik faaliyetler için arama motoru optimizasyonu hizmetlerine destek sağlamıştır. A-Z’ye çok büyük bir hibe sunmasa da başlangıç için oldukça güzel imkânlar sunar. Bu kapsamda da önemli avantajlar sağlamaktadır.

Destek ödemelerinden yararlandırılabilmek için, giderlerin fatura ve bankacılık sistemi çerçevesinde düzenlenen ödeme belgeleri ile tevsik edilmesi gereklidir. Katılımcı tarafından yapılmayan ödemeler, fuar destek başvurusu kapsamında değerlendirmeye alınmamaktadır. Yurt dışı fuar organizasyonlarına ilişkin destek hesaplaması yapılırken belirlenen ve ilan edilen katılım bedeli esas alınarak hesaplanan destek tutarının aşılmaması kaydıyla, fatura ve ödeme belgesinden düşük olanına ait tutar değerlendirmede esas alınmaktadır. Destek hesaplamasında sadece gerçekleşen ödemeler dikkate alınmaktadır.

KOSGEB Desteğini Kimler Alabilir?

İşletmeler bu programdan yalnızca 1 kere yararlanabilir. Başvuru tarihi itibariyle yurtiçi marka tescil belgesine sahip olmak gerekmektedir. İşletmelerin son onaylı mali yılda ihracat yapmış olması gerekmektedir. 

KOSGEB’in verdiği eğitimleri alanlar; Üniversitelerde KOSGEB’in düzenlediği girişimcileri geliştirme programına katılanlar, KOSGEB’in iş birliği ve denetimi çerçevesinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu, İŞKUR, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, belediyeler ve ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile meslek odaları tarafından ulusal ve uluslararası projeler kapsamında düzenlenen girişimcilik eğitimine katılanlar KOSGEB’den faydalanabilir.

Teknoloji alanları tablosunda yer alan sektörlerde faaliyet gösteren Kobi’lerimiz için de son onaylı mali yılda ihracat yapmış olma şartı aranmamaktadır. Yurtiçi marka tescil belgesine, başvuru tarihi itibariyle sahip olunması gerekmektedir. Kobi bilgi beyannamelerinin yani işletmenin KOSGEB Bilgi Sistemi’nde kayıtlı olması gereklidir. Kobi Bilgi beyannamelerin de güncel zamanlı olması gerekmektedir. Kısaca yurtdışı pazarlama yapmak için hibe almak istiyorsanız bu şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde bütün masrafları kendi cebinizden karşılamanız gerekebilir. Bu durum da sizi fazlaca dara sokabilir.

Yurtdışına açılma noktasında girişimler yapılacaksa ya da pazarın daha genişletilmesi noktasında adım atılacaksa, işletmeler bunu proje haline getirip başvurularını gerçekleştirebilir. Yurtdışına açılma amaçlı işletmeler yukarıdaki şartlara sağlaması durumunda başvurularını gerçekleştirebilirler.