google-site-verification: googleeeb984156c6df2e4.html

Yurtdışına Reklam

Yurtdışına reklam hazırlama işi, günümüzde ülkemizde oldukça popüler olan ve birçok ajansın da yaptığı bir uygulamadır.

Reklamın ne olduğunu bilmek yurtdışına reklam konusunda daha bilgi sahibi olmamızı sağlayacaktır. Dolayısıyla ilk olarak reklamın ne olduğunu tam anlamıyla öğrenmek önemlidir.

Reklam Nedir?

Reklam, bir ürün ya da hizmeti hedef kitleye satmaya başlayan bir tanıtım faaliyetin genel adıdır. Hedef kitlesinin satın alma, satma ya da belirli bir şey yapma konusunda etkilemeye çalışan en eski pazarlama biçimlerinden bir tanesidir. Son derece özel bir mesaj kullanarak, reklam küçük ve kitleyi ya da genel bir kitleyi etkilemeye çalışmaktadır. Reklamların amaçları farklılık gösterdiği gibi, tarz ve biçim açısından da çeşitlilik göstermektedirler. Bir reklam oluşturmadan önce, reklamcılar değerli zamanlarını hedef kitlenin davranışları ve ilgi alanlarını anlamak için harcamaktadırlar. Bir reklam verenin bu araştırmadan elde edebileceği en önemli bilgilerden biri reklamın yerleşimi olarak görülmektedir.

Özellikle dijital medyanın yükselişi ile işletmelerin bir kitleye ulaşması için görünüşte sonsuz olasılıklar yer almaktadır. Bununla beraber ister televizyon reklamı iste ücretli sosyal medya gönderileri ya da basılı reklam olsun, hangi reklam türünün seçilmesi, reklamın görsel yönlerinden daha etkili olabilmesi önemlidir. Yurtdışına reklam konusundan çnce reklamın ne olduğunu öğrenmek önemlidir.

Reklam Nasıl Yapılmaktadır?

Reklam ülkemizde sadece yurtiçi için yapılmamaktadır. Hatta bazı ajanslarımız yurtdışına reklam konusunda ön plana çıkmıştır. Yapılmış olan bir reklamın, insanların dikkatlerini çekmesi, güven duymalarına, etkilenmelerini ve ürünlerini beğenmelerini sağlaması gerekmektedir. Aksi bir halde başarılı olması olanaklı değildir. Bu nedenle reklam, bu işi olması gerektiği şekilde yapabilmek amacı doğrultusunda, bireye dair pek çok gelişmeden faydalanmak durumunda kalmıştır.

Çeşitli toplumların sahip durumda olduğu sosyolojik yapısı, ekonomik yapısı, kültürel özellikleri, psikolojik gelişmeleri hesaba katmak suretiyle, onları etkiler ve dikkatlerini çekmeye çalışır bir duruma gelmektedir. Hizmeti ve ürünü satabilmek için, reklamdan yararlanılmaktadır ve insanları etkileme günlük olarak çaba göstermektedir. Reklam, tüm ve insanları etkileme, dikkat çekme, ürünü sattırma işini; kitle iletişim araçlarına yararlanarak yapmaktadır. Bunlar; sinema, televizyon, radyo reklamları ya da baskılı araçlardan; dergi, gazete, katalog gibi çeşitlilik gösteren kitle iletişim araçlarıdır.

Tüm bunların haricinde de; açık hava reklam alanlarında kullanılan, araç giydirme, bina giydirme, billboard reklamı, afişler, durak tasarımları kullanmak suretiyle insan gözüne iliştiği her yerden, kendini insanlara gösterme çabası içinde olmaktadır.

Bilindiği üzere reklamın, tüm reklam uygulama konuları rastgele yapılmamaktadır. Hem reklamı yapılacak olan ürünle ilgili tasarım, hem de bu reklamı insanlara göstermek amacı doğrultusunda kullanacak olan kitleye dişim araçları özelliklere uygun yapılması gerekliliği önemlidir. Reklam ilgili olan ürün ve hizmeti sattırabilmek, diğer şirketlerle rekabet edebilmek, şirketin markalaşmasını sağlamak için kullanılmaktadır. Dikkat çeken bir slogan, güzel bir görüntü, etkileyici bir metin ve farklı bir reklam çalışması ile birlikte kişilere ulaşılması sağlanmaktadır. Bu yöntemle insanların ilgili ürün ve hizmeti satın almaları ve kullanmaları sağlanmaktadır. 

Reklam Çeşitleri

Başarılı bir reklam kampanyası, ürünlerin ve hizmetlerin hakkındaki sözleri yağacak, müşterileri çekecek ve satışları arttıracak seviyededir. Yeni müşterileri mevcut bir ürünü satın almaya teşvik etmeye veya yeni bir hizmet başlatmaya çalışan kişilerin aralarından seçim yapabileceği birçok seçenek bulunmaktadır. İşletmenin için en uygun reklam seçeneğe, hedef kitleye ve mümkün olduğunca çok sayıda kişiye, mümkün olduğunca çok yüze ulaşmanın en uygun maliyetli yolu ne olduğuna bağlı olmaktadır. Seçilen reklam seçeneğin, ürünün ya da hizmetin doğru ortamı daha yansıtmalıdır.

Reklam faaliyetleri, seviyelerine göre çizgi üstü, çizgi altı ve satıcı reklamcılık olarak sınıflandırılmaktadır. Çizgi üstü reklamcılık; büyük ölçüde hedeflenmiş ve geniş bir erişime sahip faaliyetleri içermektedir. Çizgi üstü reklamlar genellikle radyo, gazete ve televizyon reklamlarına içine almaktadır. Çizginin altında reklam; belirli bir hedef gruba yönelik dönüşüm odaklı faaliyetler içermektedir. Satır altı reklam için örnek verilecek reklamlar ise; sponsorlu reklam panoları ve mağaza içi reklamlardır. Yurtdışına reklam hazırlanırken her tür reklam çeşidi kullanılabilmektedir. Bu çeşitler; Google üzerinden reklam vermeyi de kapsamaktadır. 

Reklamın Faydaları

Reklamlar mizahi, duyarlı, neşeli, enerjik, farklı duyguları barındıran özellikte olabilmektedir. Reklamları içerdiği her detay tüketiciye net bir biçimde ulaşmalıdır. Tüketiciler mevcut reklam izlediği zaman ürünü merak etme, ürünle ilgili vaat edilen hususları inanmalı ve denemek için can atmalıdır. 

Reklamların hedefi her zaman satışları arttırmak olsa dahi çoğunlukla markayı tüketicinin zihnine yerleştirmek gibi yan hedefleri de bulunmaktadır. Reklam yapmanın markaları sağlayacağı faydalar gözle görülmektedir. İlk fayda reklamlarla tüketici ile marka arasında iletişimin kurulmasıdır. Tüketiciye marka hatırlatılmalıdır ve markanın yenilikleri aktarılmaktadır. Ayrıca markanın bilinirliği artmaktadır tüketiciye güven artmaktadır. Son yarar olarak ise satış rakamların yükselmesinden söz etmek mümkündür. Yurtdışına reklam tasarlamanın sebeplerinden biri de reklamın faydalarıdır.

Reklam Tasarlamadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Reklamlar tasarlanırken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. İlk olarak reklamın çekiciliği oldukça önemli bir husustur. Reklam facebook business olabildiğince renkli bir görüntü olmalıdır. Ancak bu renkler ortaya atılmış gibi bir karmaşa şeklinde olmamaları. Bahse geçen renkler ahenk içerisinde ve birbiriyle uyumlu bir biçimde reklam içerisinde yer almalıdır. Reklamlar hazırlanmadan önce birbiriyle uyumlu olan renkler araştırılır ise bu daha güzel olacaktır.

İkinci adım reklamın ana temasını belirlemektir. Özellikle konut reklamlarında tema son derece önemli bir durumdadır. Çekicilik olsa reklamları on plana çıkartan ise temaları olarak bilinmektedir. Özellikle büyük reklam çeşitlerine tamam çok daha fazla dikkat çekmektedir.

Üçüncü dikkat edilmesi gereken durum resim ya da şekillerin düzgün olarak kullanmasıdır. Kullanılacak olan resim reklamlarda kullanmaya uygun olmalıdır. Bunun haricinde reklamı yapılan ürünü de yansıtıyor olmalıdır.

Reklam hazırlanırken dikkat edilecek son konu ise reklamlarda ürünle ilgili ödeme bilgilerinde yer almasıdır. Kişiler alacakları ürün incelerken fiyat konusunda da uygun olan tarzda olmasını istemektedir. Dolayısıyla özellikle reklamların üzerinde yer verilmesi gerekmektedir. Yurtdışına reklam tasarlama sürecinde bu hususlara dikkat edilmektedir.